Hermelinklubbens stifter, og æresmedlem af Dværgkaninklubben Erik Rasmussen har forladt os lørdag den 20. oktober 2018 i en alder på kun 65 år.

Erik var en passioneret kaninavler lige fra ungdomstiden. Hans interesse var opdræt af de små hermeliner i flere farvevarianter, som han har vundet mange udstillinger med. Senere kom de små harer ind i stalden. Gennem tiden har han også haft andre racer, som f.eks. tan og thyringer.

Med kærligheden til de små dyr tog Erik provokerende kampen op mod DK og kaldte sig kaninavler. Som Erik sagde er alt galt i DK, og som et ungdomsoprør mod DK’s regelrette rammer, stolte traditioner og meterdybe rødder i opfattelsen af kaniner og kaninavl stiftede han i 1975 Hermelinklubben, som i dag hedder Dværgkaninklubben. Erik var formand for Hermelinklubben frem til 1987. Han deltog altid aktivt på klubbens arrangementer 

Hermelinklubben var ikke nok for Erik, derfor ville han som medlem af Hovedbestyrelsen ændre opfattelsen af kaninavl og bidrage til foreningens fremtid. Han har været i Hovedbestyrelsen to gange, hvor han senest udtrådte i maj 2018.

I mange år var Erik formand for Midtsjællands Kaninavlerforening, hvor han var primus motor for nogle gode og eftertragtede udstillinger i Stenlille Hallen, samt arrangør af 2 Landsudstillinger.

Ikke nok med det, så har Erik også i en årrække været formand for kaninudvalget på Roskilde Dyrskue. Her bidrog han også med nye initiativer for at højne kaninudstillernes forhold og samtidig vise Danmarks Kaninavlerforening frem.

Udover kaninavlen har Erik været en respekteret og afholdt kanindommer. Dommergerningen fyldte rigtig meget i hans liv og efter helbredet begyndte at svigte var det dommergerningen, der holdte ham oppe og den ville han ikke svigte. Dog måtte Erik opgive, da han var på vej til Bornholms efterårsudstilling den 19. oktober 2018.

Det Erik skal huskes for er en initiativrig og inspirerende person, som havde gode visioner for Dværgkaninklubben og Danmarks Kaninavlerforening.

Dværgkaninklubben siger tak for din indsats. 

Ære være Erik Rasmussens minde.

Copyright © 2021 Danmarks Kaninavlerforening. Alle rettigheder reserveret.
Joomla! er fri software udgivet under GNU General Public Licensen.