Alle DKs medlemmer ønskes en rigtig glædelig jul og et godt nytår.

En særlig tak skal lyde til alle de mange foreningsfrivillige, der med deres utrættelige indsats gør vores forening levende og aktiv.

2018 blev på flere måder et skelsættende år i DKs historie. En landsudstilling, som en overgang så mildest talt noget broget ud, blev reddet på målstregen af dygtige og kompetente folk, som turde smøge ærmerne op, og lave det, som udstillingen skal være i vores forening, nemlig årets fest for alle deltagere.

Det helt store emne i 2018 var selvfølgelig Europaudstillingen i Herning den 9. – 11. november 2018. Allerede i marts måned var DK vært ved et dommerseminar for Europadommere. Næsten 150 dommere fra 23 forskellige nationer deltog, og igen takket være en halv snes frivillige hjælpere, lykkedes det os at slippe fra arrangementet både med masser af roser og et nogenlunde hæderligt økonomisk resultat.

Det årlige repræsentantskabsmøde resulterede i en ny ledelse og en reorganisering af Europaudstillingsudvalget. Vi fik de danske lokalforeninger på banen med velvillig tilsagn om lån af bure, og mere end 80 forskellige frivillige meldte sig fra alle hjørner af vores land med tilsagn om at arbejde med udstillingen. En uge før udstillingen åbnede startede opbygningen af udstillingen, og det blev dage med hårdt fysisk arbejde, men også masser af latter og højt humør. Man plejer at sige ingen nævnt – ingen glemt, men jeg synes alligevel jeg vil nævne Alison og Julie fra Horsens og Emma fra Djursland som repræsentanter for vores helt unge medlemmer, der knoklede med at strø bure, så støvet stod omkring dem til snart 80-årige Ib Kyndi i den anden ende, som hver dag sled og slæbte sine 12 timer på udstillingen, inden turen gik tilbage til Lemvig, hvor Ibs egne dyr selvfølgelig også skulle passes. Lad dette samtidig være billedet på, hvor bred vores forening egentlig er – her var ingen generationskløfter, som skulle overvindes.

Også vores nordiske venner fra Norge, Sverige og Finland var en aktiv del af miljøet i Herning. Jeg tror, mange nye bekendtskaber og kontakter blev grundlagt denne minderige uge, og jeg er sikker på, fremtiden tegner positivt for vores fælles interesse, kaninerne.

På glædeligt gensyn til Landsudstillingen i Vildbjerg den 8. – 10. februar 2019.

Torben Christensen


 

Copyright © 2021 Danmarks Kaninavlerforening. Alle rettigheder reserveret.
Joomla! er fri software udgivet under GNU General Public Licensen.