Hjem

Foreningslederprisen 2015 går til Jesper Tranberg PDF Udskriv Email
Skrevet af Administrator   
Mandag, 01. juni 2015 06:25


Ved Danmarks Kaninavlerforenings 120. repræsentantskabsmøde i Ullerslev Kultur- og Idrætscenter fik Jesper Tranberg overrakt foreningens foreningslederpris.

Trods sin unge alder har han formået at skabe mange aftryk og styrke sin lokalforening, hvor han er en værdsat formand, der på sin stille og rolige måde får tingene til at lykkedes. Han har slidt og slæbt med at bringe foreningens kaniner til de store udstillinger. Hans team ser vi overalt på udstillinger.
Han har sikret sin forening en stærk base, der bl.a. har betydet, at foreningen får en hal stillet til rådighed vederlagsfrit. En udstillings i hans forening er noget af det flottese og mest velbesøgte, med dommere fra Norge.
Det er også en bedrift at holde et velbesøgt månedligt møde i foreningen.

Jesper er et godt eksempel for mange foreningsledere og hans hjerte banker for foreningen.


Senest opdateret: Mandag, 01. juni 2015 06:39